Joulu lähestyy, mutta klubilla on vielä paljon aktiviteetteja liikuntanne iloksi. Sukella tästä mukaan etuihisi ja Aplicon loppuvuoteen. Varaa mm. liikunnalliset pikkujoulut jo kalenteriin.
ERIKOISAIKATAULU KLUBILLA 5.12. ja 6.12.
Aplicon henkilökunta kouluttautuu 5.12. ja vastaanotto sulkee poikkeuksellisesti jo klo 16.00. Illan ryhmäliikunnassa poikkeusaikataulu. 5.12. klo 17.00 Les Mills Bodyattack ja klo 18.00 RVP + RSK. Itsenäisyyspäivänä la 6.12. Aplico avoinna QR koodeilla ja avainkortilla. Kuntosali ja virtuaali -tunnit mahdollistavat liikkumisen myös Itsenäisyyspäivänä.
APLICON UUSI ASIAKASJÄRJESTELMÄ ON AVATTU
Siirryimme uuteen järjestelmään Aplicossa 25.11. ja Sportilla Tennarissa 2.12. Go Active-sovellus kannattaa ladata, vaikka et ryhmäliikuntaa klubilla käyttäisikään. Sieltä löydät kaikki omaan asiakkuuteesi liittyvät asiat, klubin tiedotteet, AplicOnline ja paljon uutta. Kehitystyö jatkuu ja toiminnot lisääntyvät kevään aikana. Tällä hetkellä OmaPT:n tekemät ohjelmat ovat vanhassa sovelluksessa. Siirrymme sen osalta Technogym Appiin tulevaisuudessa, jonne pääset ensi vuonna meidän Go Active-sovelluksen kautta.
Aplicon jäsenenä sinä saat hyödyntää myös meidän SPORT Aplicon tiloja Tennarilla. Pääset sinne jatkossakin avainkortillasi ja samalla mallilla QR koodin ovesta lukemalla omalla sovelluksellasi. Ovella on vielä tänään väliaikainen koodi 020225, mutta yllä olevalla mallilla tiloihin jatkossa.
Lue lisää järjestelmän uudistuksesta ja sovelluksen lataamisesta ajankohtaisistamme: https://aplico.fi/aplicon-uusi-asiakasjarjestelma-avattu/
APLICON JOULUKALENTERI ON TAAS AUKI
Perinteinen joulukalenteri on alkanut 1.12. Kalenterista löytyy 24 kuvaa ja niissä on Aplicon pipari lähtenyt karkuteille. Yksi kuva julkaistaan päivittäin Aplicon Facebook ja Instagram-sivuilla. Joulukalenterin palkintojahtiin pääset somessa, kun kommentoit kunkin päivän kohdalle mistä Aplicon Pipari löytyy. Näin olet mukana 24 tuotepaketin/tuotelahjan arvonnoissa. Kaikki lahjat arvotaan 5.1.2026 ja julkaistaan somessa. Mukana lahjakorissa on PT tapaamisia, lahjakortteja, Laitepilatesta sekä tuotteita.
TREENAA PALJON JOULUKUUSSA JA VOIT VOITTAA LIIKUNTAA
Joulukalenterin lisäksi jouluaattona arvotaan myös perinteinen 6 kk ilmainen jäsenyys kaikkien joulukuussa klubilla käyneiden jäsenten kesken. Nyt kannattaa aktivoitua vielä vuoden loppuun omien käyntien kanssa niin arpaonnessa on suurempi mahdollisuus. Voittajalle Jutta sottaa jouluaattona!
PUKINKONTTIIN APLICOLTA
Lahjakorttien myynti on jo alkanut. Pukinkonttiin tarjouksessa meillä on seuraavat tuotteet. Osta itsellesi tai lahjaksi.
- 6 x RUSH-treenit 69,00 €
- 6 x FLOW Laitepilatesta159,00 €
- KK kortti 89,00 €
- PT 3 x 276,00 €
- Voit myös ostaa valitsemallesi summalle lahjakortin, jolla lahjansaaja voi maksaa olemassa olevia jäsenmaksuja tai valita palvelut itse.
JOULUN AJAN AIKATAULU ALKAA MAANANTAINA 8.12.
Joulun ajan aikataulu on voimassa 6.1.2026 asti. Ryhmäliikuntatuntien ja Premium-kalenterin aikataulun löydät uudesta järjestelmästä appin kautta tai selaimella Aplico.
Vastaanottomme palvelee joulunaikataulussa seuraavasti:
- Ma-to 09:00-20:15
- Pe 09:00-20:00
- La 09:00-14:00
- Su 16:30-20:00
SAUNOJEN VUOSIHUOLTO PE 12.12.
Haluamme pitää tilaamme teille ensiluokkaisina ja se vaatii säännöllisiä huoltoja. Saunat otetaan pois päältä torstaina 11.12. klo 20:30, jotta voimme suorittaa huollot naisten ja miestenpukutilojen saunoissa seuraavana päivänä. Saunomaan pääsee taas lauantaina 13.12. aamusta. Suihkut ovat käytössä koko ajan, mutta huoltomies ajoittain tiloissa.
APLICON ASIAKKAIDEN LIIKUNNALLISET PIKKUJOULUT LA 13.12.
Tänä vuonna jumppaamme pikkujoulutunnelmissa lauantaina 13.12. Tervetuloa mukaan näille joulumieltä sytyttäville tunneille! Vieras Korvatunturilta saapuu myös paikalle. Jumppien ohella tarjolla glögiä ja piparia.
Klo 9.15 Pikkujoulu-tanssit – Tällä tunnilla fiilistelemme yhdessä niin, että joulumieli syttyy väkisinkin. Odotettavissa on helppoja sarjoja, hymyä ja sopiva annos joulumusiikkia. Tonttulakki päähän ja tanssilattialle!
Klo 10.20 Joulupop-sisäpyöräily – Tunti on täynnä kepeitä nousuja, vauhdikkaita vetoja ja joulupoppia, jotka nostavat sykkeen takuulla. Tule polkemaan kohti joulun iloa!
Klo 10.30 Perheliikunnan pikkujoulut – Ohjelmassa leikkiä, laulua ja jumppaa. Hieman myös herkuttelemme ja vieraaksi saapuu Joulupukki. Voit halutessasi pukeutua tonttulakkiin. Kaikki Aplicon perheet ovat tervetulleita mukaan!
UUDET LES MILLS OHJELMAT KLUBILLA 8.12. ALKAEN
Uusia Les Mills -treenejä pääset kokeilemaan ma 8.12. alkaen. Tervetuloa hakemaan vaihtelua treeniin ja nauttimaan Les Mills -taiasta! Uudet ohjelmat: Ma 8.12. Bodypump klo 18.00. Ti 9.12. Dance! klo 17.05 ja BodyAttack klo 18.00. To 10.12. BodyCombat klo 18.00, Pe 12.12. Core klo 16.15, Ma 15.12. BodyJam klo 19.15, To 18.12. BodyJam klo 17.05. Nähdään tunneilla!
TYHY LIIKUNTAA VUOTEEN 2026 -10 %
Haluatko tuoda työyhteisöösi lisää energiaa, yhteishenkeä ja hyvinvointia? Aplicon ohjattu liikuntatunti saa porukan liikkeelle ja hymyn huulille! Yrityksen oma liikuntatunti järjestetään Aplicon upeissa tiloissa, ja se räätälöidään juuri teidän tiimillenne sopivaksi. Ohjaajamme huolehtivat, että jokainen osallistuja löytää oman tapansa liikkua ja nauttia. Panostus henkilöstön hyvinvointiin maksaa itsensä takaisin parempana jaksamisena ja vähentyneinä sairauspoissaoloina. Voit varata vain 1 tunnin tai säännöllisen liikuntahetken viikoittain, joka toinen viikko tai kuukausittain. Loppuvuonna 2025 tehtyihin varauksiin vuodelle 2026 -10% alennus. Kysy lisää tai varaa tunti tiimillenne: emma.linden@aplico.fi puh. 0505421630.
LAITEPILATEKSEN YKSITYISTUNNIT RATSASTAJILLE JA GOLFAREILLE
Onko lajisi Ratsastus tai Golf? Haluatko mukaan laitepilateksen yksityistunnille kehittämään lajissa vaadittavaa fysiikkaa? Ratsastajien ryhmä harjoittelee tiistaisin klo 20.10 ja Golfarit torstaisin klo 16.45. Muutamia vapaita paikkoja on molemmissa ryhmissä vuodelle 2026. Haluatko sinä oman yksityistunnin omalle työyhteisölle tai vaikka kaveriporukalle. Kerro mitä kaipaat ja me toteutamme. Kysy lisää ja ilmoittaudu: emma.linden@aplico.fi
UINTI JA SAUNA HAIKARISSA – JÄSENETU SINULLE!
Aplicon jäsenten vuoro Haikarin saunaan on sunnuntaisin klo 11.00–12.00. Varaa oma 15 min aika tällä välillä Aplicon varausjärjestelmästä tapahtumakalenterin alta. Tavoitteena on tarjota avantokäynnin mahdollisuus saunasta mahdollisimman monelle. Mikäli haluat tehdä pitkän saunomisen, niin tehdään se klubilla, kun täällä saunat ovat käytössämme 04:00-24:00. Koodi pukutiloihin ja saunaan Haikarissa on tässä tiedotteessa sähköpostissasi. Voit kysyä sen myös vastaanotostamme. Se on tarkoitettu vain Aplicon jäsenten käyttöön.
Liikuntakeskuksen toimittama toimintaohje: Tilat tulee jättää vuoron jälkeen siisteiksi seuraavaa saunojaa varten. Huomioittehan, että vakiovuoro alkaa tasalta, jolloin pääsee pukutiloihin ja sauna- ja pesutiloihin. Huomioittehan, että pukuhuonetilat ovat varaajan käytössä 15 min oman saunavuoron jälkeen, eli vuorojen vaihtuessa pukutiloissa on päällekkäiskäyttöä. Noudatattehan yleisiä turvallisuusohjeita saunalla ja ilmoitatte mahdollisista puutteista osoitteeseen lohjan.liikuntakeskus@lohja.fi
KEVÄÄN 2026 VALMENNUSRYHMÄT
Kevään odotetut valmennusryhmät starttaavat tammi-helmikuussa ja ensimmäisiin ryhmiin voi jo ilmoittautua. Valikoima tarjoaa jokaiselle jotakin, varmasti myös sinulle. Treenimahdollisuuksia löytyy, oletpa sitten aloittelija tai kokenut treenaaja. Valmennusryhmät sisältävät 12–16 viikkoa tavoitteellista harjoittelua ja tarjoavat mahdollisuuden keskittyä omaan hyvinvointiisi ja kehittyä tavoitteidesi mukaisesti.
Terveempi Kiinteämpi Valmennusryhmä torstaisin klo 6:30 15.1. alkaen / Petra L
Pakara & Reisi Valmennusryhmä keskiviikkoisin klo 18:15 21.1. alkaen / Emmi
Vahva & Kiinteämpi Valmennusryhmä perjantaisin klo 15:30 30.1. alkaen / Essi
Tutustu ryhmiin tarkemmin tästä: https://aplico.fi/valmennusryhmat-2/
SEURAAVA NUORTEN KURSSI ALKAA 12.1.2026
Nuorten kurssi on 13–15-vuotiaille suunnattu kurssi. Kurssilla opitaan kuntosaliharjoittelun salat turvallisesti ja rennossa ilmapiirissä. Ohjaajan opastuksella harjoitellaan käyttämään laitteita ja sopivia painoja. Kurssilta saat myös oman kuntosaliohjelman. Nuorten kurssin jälkeen saat liittyä Aplicon jäseneksi ja käyttää palveluja omatoimisesti. Tämä kurssi sopii loistavasti myös oman lajin oheisharjoitukseksi. Harjoitukset ma ja to klo 16.30.
Nuorten kurssi 4 vkoa sisältää:
- 8 ohjattua harjoitusta
- Ohjeet ja neuvontaa juuri sinulle sopiviin muihin harjoituksiin
- Kuntosaliopastuksen ja kuntosaliohjelman
Aplicon jäsenetuhinta on 53,00 € ja perushinta on 86,00 €. Ilmoittaudu mukaan: Kurssit – Aplico
Tammikuussa tulossa myös lisää jooga ja pilates-kursseja teidän toiveestanne!
LIIKUNTASETELIT
Onko sinulla liikuntaseteleitä käytössä vielä tälle vuodelle? Muistathan tuoda ne ajoissa saldollesi niin saat liikuntaedut hyödyksesi. Liikuntasetelit jäävät lompakkoosi ja tulevat käyttöön jäsenyyteesi tai voit ostaa esimerkiksi premium sarjakortin etc. toiveesi mukaan.
TIISTAINA 23.12. NAUTITAAN MARKI MUORIN RIISIPUUROSTA
Jo perinteeksi muodostunut Markin valmistama herkullinen joulupuuro tarjotaan tänä vuonna tiistaina 23.12. klo 8:00 alkaen. Tule aamutreenille, tai vaan muuten moikkaamaan meitä. Pieni hetki yhdessä herkutellen tuo varmasti joulumielen. Puuroa tarjotaan niin pitkää, kun sitä riittää.
JÄSENTEN OMA JOULUKIRJE
Pieni lahja sinulle ja klubin perinteinen joulukirje tulee sinulle vielä ensi viikolla. Joulukirje lähetetään sähköpostilla sekä tekstiviestillä. Löydät sen ensi viikolla kätevästi myös Go Active-sovelluksestamme!
Hyvää Itsenäisyyspäivää kaikille!
Liikunnallista joulun odotusta ja nähdään klubilla!
Jutta Österberg-Hurme, tj yhdessä koko henkilökunnan kanssa
Liikunta – ja Hyvinvointikeskus Aplico